Kaan Metin Çelik ,  araştırmacı ve gazeteci  kimliğiyle de  tanınan kıymetli yazarlarımızdandır. 30 yıllık yazarlık  serüvenine  çok sayıda  öykü, roman, şiir , derleme ve  geçmişten geleceğe folklor  çalışmaları sığdıran İskenderunlu yazarımız, ‘ Hatay’da  kitapları çok okunan isim’lerden  kabul  edilmektedir.

      Yaptığı çalışmalarla  birçok başarıya imza atmıştır. Çocuklara yönelik yaptığı çalışmalar takdir toplamıştır. ‘ Tarihi yerlerin özelliklerini anlatan çizimlerini’  boyama kitabı  olarak hazırlayan  yazarımızın yaptığı bu çalışma Türkiye’de bir ilktir. 2016- 2022 yılları arasında  130 bine yakın öğrenciyle  söyleşi gerçekleştirmiş  ve  “ Geçmişten aldığımız folklorik  değerlerin gelecek nesillere  aktarılması, çocuklarımızın  dününü , bugününü  bilmeleri için bu kitaplar çok önemlidir.  Öykü , şiir, roman , derleme ve boyama kitaplarımızın  geleceğe ışık tutup çocukların belleklerinde  güzel bir tat  bırakacağına inanıyorum.” sözleriyle hafızalardaki yerini almıştır.

       Eserlerinin  ilham kaynağını  kendi ifadelerinde buluruz. “ … Ve yine hayatta  en çok  yaşanan duygudur aşk… Aşkların, ihtirasların ve ölümün  sessiz geldiği anlarda  yazdığım roman, öykü ve şiirlerim…  Bazen gündüzler gece  gecelerse gündüzdü.  Hüzün dolardı   gönlüme.  Gönlümse  kaleme , kağıda  dökerdi   içini , bir AŞK doğardı.  O gün  kiminin hüznünü  kiminin sevincini kimininse aşkını anlatan dizeler  dökülür  kalemimden…

      Bu hayat çarkı dönerken hayırsız bir aşkın değirmeninde öğütüldüm. Yüreğinde vefasız bir gönül taşıyan her insan gibi ben de hayallerimle avundum. Hayallerimi ve avuntularımı anlatmak istedi kalemim.   İşte  aşk şiirlerim, derlemelerim, romanlarım ve  öykülerim böyle doğdu gün ışığına…

    Boyama kitabı  yaklaşık 350 bin  , roman , öykü , şiir ve derleme kitabı  yaklaşık 110 bin  okuyucusuyla  buluşmuştur.  ‘ Aşk ve Nefes’ yayınlanan son kitabıdır. 

    Değerli çalışmaları devam etmektedir…